۴.۵ میلیارد تومان برای تکمیل مرکز جامع انتقال خون نیاز است
۴.۵ میلیارد تومان برای تکمیل مرکز جامع انتقال خون نیاز است
  • کدخبر: 5079
  • ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۲

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی گفت: ۴.۵ میلیارد تومان برای تکمیل مرکز جامع انتقال خون نیاز است، برای تکمیل این پروژه نیازمند حضور خیرین هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم خاوران، «ابراهیم میری مقدم» امروز (۶ مرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت سالروز تاسیس انتقال خون برگزار شد، اظهار کرد: تا پنجم مردادماه سال گذشته ۶ هزار و ۵۶۹ واحد خونگیری انجام شده بود در حالی که در مدت مشابه امسال هفت هزار و ۱۵۵ واحد اهدای خون انجام شده است.

مدیر کل انتقال خون خراسان جنوبی با بیان اینکه میزان اهدای خون امسال حدود هشت درصد افزایش یافته است، افزود: این افزایش به دلیل خونگیری در مراکز اقماری بوده چراکه که این مراکز در قاین، فردوس و طبس امسال بیشتر شده است.

میری مقدم ادامه داد: بخش دیگر افزایش میزان اهدای خون ناشی از فعالیت هفت تیم سیار بود که امسال انجام شد.

وی با بیان اینکه در پنج ماهه سال گذشته 7.9 درصد خون توسط بانوان اهدا شده است، گفت: این در صورتی است که امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل اهدای خون بانوان یک درصد کاهش داشته است.

مدیر کل انتقال خون خراسان جنوبی با اشاره به ترویج فرهنگ اهدای خون توسط بانوان در جامعه بیان کرد: بانوان می توانند سازمان انتقال خون را یاری کنند چون میانگین کلی اهدای خون بانوان ۶.۸ درصد است.

میری مقدم با بیان اینکه سال گذشته ۹۵ پلاکت خون و امسال تاکنون ۱۰۱ پلاکت اهدا شده است، افزود: سال بسیار سختی را علی رغم همه مشکلات پشت سر گذاشته ایم با این وجود هیچ بیمارستانی با مشکل خون و فراورده های خونی مواجه نشد.

وی یادآور شد: سال گذشته یک دستگاه بلاست فریز به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به همت خیرین خریداری شد که روند فریز کردن فراورده های پلاسما خیلی تسریع شد، سال گذشته جزو استان هایی بودیم که به نسبت جمعیت استان بالاترین اهدای پلاسما را در کشور داشتیم و حدود هزار واحد پلاسما با روش فرزیس توسط بهبودیافتگان و همین میزان در مراکز اقماری اهدا شد.

وی تصریح کرد: در یک سال ونیم از شیوع بیماری کرونا، در مراکز انتقال خون هیچ انتقالی در این فضا رخ نداده است چراکه که سالم ترین افراد به مراکز مراحعه می کنند و این مراکز؛ مراکز درمانی نیستند.

مدیر کل انتقال خون خراسان جنوبی با بیان اینکه در ایام محرم سال گذشته هیئت های مذهبی در اهدای خون حضور خوبی داشتند، گفت: هم اکنون مجبور به رعایت پروتکل ها هستیم لذا از هیئت های مذهبی خواستاریم تا همانند سال های قبل خون اهدا کنند.

میری مقدم تصریح کرد: مرکز جامع اهدای خون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که با تکمیل آن، ۲۵ تخت همزمان اهدای خون خواهند داشت.

وی با بیان اینکه برای تکمیل این مرکز چهار ونیم میلیارد تومان اعتبار نیاز است، افزود: این مرکز حیاتی از سال ۹۸ به دلیل کمبود اعتبار تعطیل شد و برای تکمیل نیاز به مساعدت خیرین یا اعتبار ملی و استانی دارد.

وی گفت: تاکنون برای احداث مرکز جامع انتقال خون استان دو میلیارد تومان اعتبار توسط سازمان انتقال خون هزینه شده است اما هرچه پروژه با تاخیر بیشتر مواجه شود با توجه به تورم هزینه ها نیز افزایش خواهد داشت.

پایان خبر/


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار مرتبط
نهبندان قرمز شد
۹ تیر ۱۴۰۰

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم خاوران، بیش از ۱۶ ماه شیوع کرونا در کشور می‌گذرد. روزهای تلخ ...

ادامه مطلب