ضرورت توجه به اصل غنی سازی هدفمند اوقات فراغت دانش آموزان
ضرورت توجه به اصل غنی سازی هدفمند اوقات فراغت دانش آموزان
  • کدخبر: 6616
  • ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۵

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به تعطیلات تابستانی پیش رو، از دستگاه‌های متولی خواست برای اوقات فراغت غنی و هدفمند جوانان و دانش آموزان برنامه‌ ریزی‌های لازم را داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم خاوران، «جواد قناعت» صبح امروز (۲۵ خرداد) در شورای ساماندهی امور جوانان استان اظهار کرد: برنامه مناسب و متنوع  اوقات فراعت در رشد و تعالی دانش آموزان تأثیرگذار است و اجرای موفق این برنامه‌ها در نهایت آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به سالروز ازدواج امام علی(ع) و حضرت فاطمه الزهرا(س) است، گفت: مقام معظم رهبری در این خصوص جمله زیبایی دارند و آن اینکه بهترین دختران یا مادران عالم حضرت فاطمه زهرا(س) و بهترین پسران عالم حضرت علی(ع) هستند و تأکید دارند که زندگی این بزرگواران را الگوی خود قرار دهیم.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه سبک زندگی این بزرگوان الگوی خوبی برای جوانان کشور در بحث ازدواج آسان است، اضافه کرد: باید بیش از گذشته در زمینه ترویج ازدواج آسان تلاش کنیم چرا که برگزاری جشن‌های ساده، مبتنی بر اعقادات دینی و فرهنگ اسلامی ماست.

قناعت تصریح کرد: ترویج ازدواج را ابتدا باید در مجموعه ادارات استان دنبال کنیم و این افراد با تشویق و با در نظر گرفتن تسهیلات مجاب به ازدواج براساس فرهنگ دینی شوند.

به گفته وی؛ یکی از مواردی که می‌تواند در ارزشیابی مدیران مورد توجه قرار گیرد، این است که یک مدیر در مجموعه خود چقدر همکار مجرد دارد؟ 

وی با اشاره به نقش تأثیرگذار برگزاری کارگاه‌های آموزشی قبل، حین و بعد ازدواج، اظهار داشت: هرچه در برگزاری این کارگاه‌ های آموزشی اهتمام جدی و عملی داشته باشیم به همان نسبت شاهد موفقیت‌هایی در این بخش خواهیم بود.

استاندار خراسان جنوبی به تهاجم فرهنگی دشمنان و تلفات آن اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعات مقابله کننده در مقابل جنگ فرهنگی دشمنان برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای جوانان است، نباید در موضوع ازدواج به مسائل روبنایی اکتفا شود. 

قناعت متذکر شد: زوج ها باید درک و فهم درستی از موضوع ازدواج، حقوق و وظایف خود داشته باشند و این ضامن موفقیت آنهاست.

وی با تأکید بر الزام برگزاری کارگاه‌های آموزشی متنوع ازدواج، اظهار داشت: دستگاه‌ های متولی در این زمینه با هماهنگی لازم ورود پیدا کنند چرا که کارگاه‌های متنوع نقش تأثیرگذاری در ازدواج موفق جوانان دارد.


به گفته وی؛ مسئولان متولی باید پاسخگوی نیازهای جوانان به ویژه در زمینه اشتغال و مسکن باشند، بانک‌ها زمینه پرداخت وام ازدواج به جوانان را تسهیل کنند و با همراهی بانک‌ها آمار افراد پشت نوبت دریافت وام ازدواج استان در یکی دو هفته آینده به حداقل برسد.

استاندار با بیان اینکه احداث ۴۰ هزار واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن در استان هدف گذاری شده، اضافه کرد: در این طرح می‌توان نیاز مسکن زوج‌های جوان را رفع کرد وآنان را در اولویت قرار داد. 

قناعت متذکر شد: فرمانداران هم در شهرستان‌ ها به صورت مستمر و منظم کارگروه‌ های ستاد جوانان را برگزار کنند.

وی با اشاره به کاهش نرخ ازدواج و فرزند آوری در جامعه و تأکید بر این که زنگ خطر پیری جمعیت کشور به صدا درآمده، تصریح نمود: خراسان جنوبی رتبه هفتم ازدواج کشور را دارد که روند ازدواج در آن نزولی است و رتبه ۲۷ را در زمینه طلاق در کشور نیز داریم.

استاندار خراسان جنوبی نرخ جمعیت به خصوص درصد جوانان را مایه اقتدار یک کشور دانست و افزود: نرخ پیری جمعیت از موضوعاتی است که بیش از گذشته باید بر روی آن متمرکز شویم.

قناعت با ذکر این نکته که به جهت وسعت زیاد، شرایط و بستر برای افزایش نرخ جمعیت در استان وجود دارد، اظهار داشت: نرخ جمعیت، یکی از شاخص‌های مهم در توزیع منابع کشور است.

وی شناخت دقیق و تحلیل درست آمار، تولید محتوا و اجرای برنامه‌های متنوع در این زمینه را از جمله موضوعات مهمی دانست که باید مسئولان متولی در دستور کار خود قرار دهند.

استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: حضور تعدادی از جوانان در ستاد امور جوانان هم پیشنهاد خوبی است که باید دنبال شود تا با حضور آنان مسائلشان را تحلیل و بررسی کنیم و راهکارهای لازم را ارائه دهیم. 

قناعت با بیان اینکه در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، مشوق‌های خوبی ارائه شده که باید این قانون را به نحو احسن در استان اجرایی کنیم، اضافه کرد: برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای انجام شود که جمعیت ۸۰۰ هزار نفری استان حداقل سه برابر شود.


وی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی در گلوگاه و کریدور حمل مواد مخدر جهان قرار گرفته، اضافه کرد: این موضوع یکی از معضلات است که ما در خراسان جنوبی، زندانی‎های سایر استان‌ ها را نیز پوشش می‌دهیم.

استاندار با بیان این که جلسات تخصصی ساماندهی امور جوانان به صورت مستمر در مرکز استان و شهرستان‎ها برگزار شود، اظهار داشت: برنامه‌های اجرایی و راهبردی به ستاد استانی منتقل شوند و همچنین دستورکارهای جلسات آتی نیز مبتنی بر نیازها و خواسته‌ها جوانان استان باشد و از همین الان مسئولان متولی اولویت‌های ۶ ماهه دوم خود را احصاء نموده و در جلسات بعدی مطرح کنند.

قناعت با تأکید بر تکمیل خانه جوانان استان در سال جاری، اضافه کرد: خانه جوانان بیرجند با پیشرفت ۸۵ درصدی را تأمین اعتبار خواهیم کرد تا مورد استفاده جوانان قرار گیرد.

وی متذکر شد: دو نکته در ارزیابی مدیران ما مهم است، یکی کاهش تعداد کارکنان مجرد دستگاه‌ها و دوم اینکه اعتبارات اختصاصی حتماً در بخش امور جوانان هزینه شود، همچنین دستگاه‌ها برتر و موفق در اجرای برنامه‌های مربوط به جوانان در تخصیص اعتبارات ویژه خواهیم دید.

پایان خبر/


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار مرتبط