لزوم کشف استعدادهای ویژه افراد/ از نخبگان حمایت و پشتیبانی شود
لزوم کشف استعدادهای ویژه افراد/ از نخبگان حمایت و پشتیبانی شود
  • کدخبر: 48170
  • 15 اسفند 1401 - 16:34

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به لزوم استعدادهای ویژه افراد، گفت: امیدواریم آثار رشد جوانان و پشتیبانی از نخبگان ما بیش از گذشته در این فرصت کنونی خود را نشان دهد و این از نظر دور نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم خاوران، آیت الله سید علیرضا عبادی- نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی– امروز دوشنبه (۱۵ اسفند) در دیدار با سرپرست بنیاد ملی نخبگان خراسان جنوبی با تبریک میلاد مقدس حضرت مهدی صاحب الزمان(عج) اظهار کرد: در روایت آمده است که «مردم مانند معادن طلا و نقره هستند»؛ انسان موجود ناشناخته و به صورت معادنی است که ظرفیت‌های نامتناهی در جهت مادی و معنوی دارد که باید کشف شود.

وی بیان کرد: متاسفانه در طول تاریخ این استعدادهای انسانی قربانی استبدادهای داخلی و استعمار خارجی شده است و دشمن نمی خواهد که جامعه‌ای رشد کند بلکه دنبال نوکر و گاوه شیرده هستند.

آیت الله عبادی با اشاره به اینکه دشمن همواره سعی می‌کند خوبان و انسان‌های نخبه و متفکر و دانشمند را از میان بردارند، افزود: فلسفه این چهل سال هم که بسیار غم‌انگیز است این هست که کشوری در منطقه آسیا انقلاب کرده و بیش از ۹۸ درصد مردم به جمهوری اسلامی رأی دادند اما دشمن از آن طرف دنیا بلافاصله برنامه‌های براندازی خود را با ترور مطهری‌ها تا ترور ۱۷ هزار نفر از مردم ایران آغاز کردد و با جنگ تحمیلی، تشکیل داعش، ایجاد فتنه‌های مختلف و اعمال تحریم و تخریب زیرساخت‌های کشورها و دخالت در امور آنان ادامه می‌دهند.

امام جمعه بیرجند با بیان اینکه این فرصت‌ها برای بازسازی و در مقابل ریزش‌ها برای رویش‌ها است که به لطف خدا و توجه حضرت مهدی(عج) راه حق را ادامه می‌دهد، عنوان کرد: نفوذ، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری آنان برای ما متاسفانه آسیب‌های مهمی بر ما وراد کرده است اما دشمن در هدف خود ناکام مانده است جهت آن این رویش‌های انقلاب است.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم کشف استعدادهای نخبگان در بنیاد ملی نخبگان استان بسار موفق انجام شود، افزود: همه موطف به همکاری هستیم و اگر در این مرحله‌ها ثمرات لازم را بگیریم و بعد به کشف استعدادهای ناشناخته دیگر برویم؛ گاه پیش می‌آید افرادی به ظاهر کودن هستند اما اگر به درستی کشف شوند می‌بینیم که او دارای استعداد ویژه خودش است که از پرورش دهیم در نوع خودش می‌تواند نخبه باشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: در طول تاریخ بزرگ‌ترین دانشمندان مربوط به مردم ایران بوده اما در دوره سلطه استعمار حتی اجازه نمی‌دادند که کسی یک پیچ باز کند و همه باید نوکر آنان می‌بودند.

آیت الله عبادی بیان کرد: امیدواریم آثار رشد جوانان و پشتیبانی از نخبگان ما بیش از گذشته در این فرصت کنونی خود را نشان دهد و این از نظر دور نیست.

وی یادآور شد: متاسفانه در دولت‌های مختلف با سلایق گوناگون از یک سیاست صحیح پیروی نمی‌شد و گاهی شاهد بودیم نخبگانی دست به دستاوردهای علمی می‌زدند بعد برای اینکه آن را ارائه بدهند تا از آن پشتیبانی شود ناچار بودند که مهاجرت کنند چون در ایران بخاطر نفوذ دشمن در تصمیم‌سازی‌ها پشتیبانی لازم از نخبگان انجام نمی‌شد.

معرفی ۱۲۰  نخبه برای طرح جذب در دستگاه‌های اجرایی

مهدی ایزدخواه، سرپرست بنیاد ملی نخبگان خراسان جنوبی در این دیدار اظهار داشت: استان خراسان جنوبی از مواهب طبیعی و انسانی نخبه که ثروتی عظیم برای کشور محسوب می‌شوند، برخوردار است.

وی ادامه داد: اگر نخبگان در حل مسائل منطقه نقش‌آفرینی و اثربخشی داشته باشند ارزش افزوده نخبه به خود منطقه باز می‌گردد و در این راستا برنامه‌ریزی‌هایی در بنیاد ملی نخبگان انجام شده است.

ایزدخواه با اشاره به بنیاد ملی نخبگان مولود انقلاب اسلامی است، افزود: رویکرد مسئله‌محوری بسیار مورد تأکید مقام معظم رهبری است و در دیدار اخیر با نخبگان به این موضوع اشاره کردند. شاخص از سمت مقالات بی‌اثر به شمت مسئله‌محوری باید برود لذا طرح‌های ارزشمندی در بنیاد ملی نخبگان تعریف شده است.

سرپرست بنیاد ملی نخبگان خراسان جنوبی به هسته‌های مسئله‌محور دانشجویی تحت عنوان طرح‌های شهید احمدی روشن اشاره کرد و گفت: هسته‌های مسئله‌محور عضو هیئت علمی نیز تحت عنوان طرح شهید بهشتی تشکیل شده است که در قالب این طرح‌ها مسائل منطقه و صنعت و معدن استان احصاء می‌شود.

وی با اشاره به ۱۲۰ متقاضی برای طرح جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی استان و معرفی آنان برای انجام امور مربوطه، بیان کرد: برای اشتغال نخبگان طرح شهید شهریاری برای جذب در موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌ها در دستور کار است.

ایزدخواه افزود: طرح شهاب و بازدیدهای علمی در راستای شناسایی و هدایت دانش آموزان نخبه در دستور کار است. مسئله امید و امیدآفرینی را در بنیاد ملی نخبگان استان مورد تأکید قرار می‌دهیم و باید موفقیت‌های حوزه‌های علمی در بخش‌های مختلف به نمایش بگذاریم تا مردم و نخبگان با آن آشنا شوند.

سرپرست بنیاد ملی نخبگان خراسان جنوبی بیان کرد: تکریم و الگوسازی علما و نخبگان خراسان جنوبی در سطح استان و ملی در دستور کار است.

پایان خبر/


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار مرتبط