سرمایه گذاری در صنعت خراسان جنوبی ۱۰ برابر رشد کرد
سرمایه گذاری در صنعت خراسان جنوبی ۱۰ برابر رشد کرد
  • کدخبر: 6594
  • ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۱

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: سرمایه گذاری صورت گرفته در بخش صنعت نسبت به سال ۱۳۹۹ بیش از ۱۰ برابر (۱۱۳۵ درصد) رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم خاوران، «عباس جرجانی» امروز (۲۲ خرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اقدامات شاخص اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اظهار کرد: نامگذاری سال ۱۴۰۰ با تدبیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) با عنوان تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها چراغ راهی برای حرکت در مسیر پیشرفت اقتصادی و مشخصا حوزه تولید بود و سال گذشته در حوزه صنعت، معدن، صنایع معدنی و تبدیلی، تجارت داخلی و خارجی، اصناف و نظارت بر بازار اقدامات و فعالیت های شاخص و بزرگی در خراسان جنوبی صورت گرفته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه در  حوزه صنعت، در سال گذشته تعداد ۵۴ فقره پروانه بهره برداری صنعتی با سرمایه گذاری حدود ۶۰ هزار میلیارد ریال در سطح استان صادر شده است، افزود: این تعداد فقره پروانه زمینه اشتغال بیش از یک هزار و ۴۷۰ نفر را فراهم آورده است.

وی تصریح کرد: سرمایه گذاری صورت گرفته در بخش صنعت نسبت به سال ۱۳۹۹ بیش از ۱۰ برابر (۱۱۳۵ درصد) رشد داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ادامه داد:همچنین در راستای جذب سرمایه گذاری در حوزه صنعت، طی سال گذشته ۳۸۶ فقره جواز تاسیس با سرمایه گذاری ۳۲۱ هزار میلیارد ریال صادر شده است که پیش بینی می شود با ایجاد و بهره برداری از این واحدها زمینه اشتغال بیش از ۱۳ هزار نفر در استان فراهم شود.

جرجانی گفت: این تعداد جواز صنعتی از لحاظ تعداد جواز صادره ۱۴ درصد، از لحاظ پیش بینی میزان سرمایه گذاری ۳ برابر (323 درصد) و از لحاظ پیش بینی اشتغال ۶۳ درصد نسبت به سال ۱۳۹۹ رشد داشته است.

وی با بیان اینکه همچنین در راستای رفع موانع تولید و فعالسازی واحدهای صنعتی راکد در سال گذشته ۴۵ جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در سطح استانی و ملی برگزار شد، افزود: با پیگیری های صورت گرفته ۲۴ واحد صنعتی راه اندازی مجدد شده و به چرخه تولید بازگشتند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ادامه داد: بهره برداری از طرح های کوچک، بزرگ و متوسط در دست اجرا و آغاز عملیات اجرایی برخی از طرح های بزرگ در زمینه های تولید فولاد، فرآوری و تولید شمش طلا، تولید کنسانتره آهن، کاشی و سرامیک، دانه بندی و فرآوری منیزیت، کنسانتره مس، پودر بنتونیت و سایر با ایجاد اشتغال بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر در سطح استان در راستای تمرکز بر تکمیل طرح های نیمه تمام صنعتی و صنایع معدنی استان از جمله اقدامات شاخص صمت استان در سال گذشته بوده است.

وی گفت: استان خراسان جنوبی با توجه به ساختار زمین شناسی از ذخایر غنی معدنی با تنوع قریب به ۵۲ نوع ماده معدنی از مجموع ۶۵ نوع ماده معدنی شناخته شده کشور برخوردار می باشد که همین ظرفیت موجود باعث شد در سال گذشته خراسان جنوبی با صدور ۱۴۴ فقره پروانه اکتشاف و پیش بینی سرمایه گذاری ۱۵۰۰ میلیارد ریالی رتبه اول میل به سرمایه گذاری در بخش معدن در سطح کشور را از آن خود کند.

وی از تخصیص میزان ۵۰ میلیارد ریال اعتبار جهت خرید لوله به منظور آبرسانی به روستاهای مجاور معادن در سطح استان و همچنین تخصیص اعتباری به میزان ۵۰ میلیارد ریال در حوزه طرح های اکتشافی برای اولین بار در استان در سال ۱۴۰۰ (که حدودا ۲۵ میلیارد ریال از این اعتبار جذب شده است) از مهمترین اقدامات حوزه صمت استان بوده که با پیگیری، تلاش و هم افزایی تمامی دلسوزان و فعالین این بخش صورت گرفته است.

مدیر کل صممت استان در پایان گفت: اجرای طرح تحول زمین شناسی و اکتشافات معدنی با حضور بیش از ۱۸۰ کارشناس خبره معدنی برای نخستین بار در خراسان جنوبی از دیگر دستاوردها و نقاط قوت حوزه معدن در سال ۱۴۰۰ در سطح کشور است که در راستای تمرکز بر بخش معدن و ذخایر معدنی انجام و هم اکنون این طرح در مرحله پردازش اطلاعات و بررسی نتایج اولیه می باشد.

پایان خبر/


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار مرتبط