علم و پژوهش رکن اساسی بیانیه گام دوم انقلاب است
علم و پژوهش رکن اساسی بیانیه گام دوم انقلاب است
  • کدخبر: 6122
  • ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۰

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: موضوع علم و پژوهش که رکن اساسی و قلب تپنده بیانیه گام دوم انقلاب است به عنوان نقشه راه و چراغ راه توسعه کشور مطرح شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم خاوران، «رضا نیک بخش» رییس مرکز مطالعات و پژوهش های راهبردی وزارت ورزش و جوانان امروز (۲۱ دی) در جلسه شورای پژوهش اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی اظهار کرد: در آمارهای استان خراسان جنوبی، نرخ با سوادی در بین جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال بسیار آمار خوبی را نشان می داد و باید نقشه راه و بهترین سند برای ما بیانیه گام دوم باشد و مقام معظم رهبری در علم و پژوهش تاکید بسیار کردند و محورهایی را که مقام معظم رهبری مطرح کردند را هم باید در حوزه ورزش و هم در حوزه جوانان عملیاتی کنیم.  

«حسن عزیزی» مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی هم گفت: خراسان جنوبی دارای هشت پدر علم نوین است که نه تنها در عرصه ایران بلکه در جهان درخشیدند و ما مرهون همه رشادت ها و جهادهای علمی این عزیزان هستیم.

وی تصریح کرد: خراسان جنوبی سومین استان از نظر وسعت در کشور بعد از استان های کرمان و سیستان و بلوچستان است که سال ۱۳۸۳ به عنوان استان مستقل از استان های خراسان بزرگ متصل شد و به مرکزیت بیرجند به عنوان خراسان جنوبی در تقسیمات کشوری مشخص شد.

عزیزی گفت:۴۱ و نیم درصد جمعیت خراسان جنوبی روستاییان و عشایر هستند که ۱۳ درصد جمعیت استان اهل سنت که در شهرستان های مرزی درمیان، زیرکوه و همچنین شهرستان سربیشه، نهبندان و بیرجند زندگی می کنند و ۱۲ درصد جمعیت استان عشایرند و بزرگترین نوار شرقی مرزی کشور را در بحث مرز مشترک با کشور افغانستان به طول ۳۳۱ کیلومتر مربع داریم که این ها موید ظرفیت ها و پتانسیل ها این منطقه در شرقی ترین نقطه کشور است.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی در بحث سیمای ورزش و جوانان استان ادامه داد: ۳۱/۸ درصد جمعیت جوانان خراسان جنوبی از سن ۱۸ تا ۳۵ سال هستند و اقتصاد استان مبتنی بر اقتصاد کشاورزی، دامپروری و همچنین بعضا صنعتی هستند.

وی بیان کرد: درخصوص حوزه ورزش، استان ما تعداد ۴۹ هیات استانی، ۳۵۰ هیات شهرستان، ۲۵۱ باشگاه ورزشی خصوصی، ۳۱۰ فضای ورزشی سرپوشیده و مسقف در استان داریم که مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین ۷۰ تشکل مردم نهاد داریم که ۶۰ سمن فعال هستند و ۲۳ تشکل دارای شناسه ملی می باشند و در تمامی شهرستان های استان و در حال ارائه خدمت در بخش های مختلف هستند.

عزیزی گفت: موضوع علم و پژوهش که رکن اساسی و قلب تپنده بیانیه گام دوم انقلاب است به عنوان نقشه راه و چراغ راه توسعه کشور مطرح شده و این نگاه مقام معظم رهبری؛ در بیانیه گام دوم انقلاب موید رسالت، ماموریت و اهمیت علم و پژوهش در تعالی و رشد کشور به عنوان یک جهاد بزرگ علمی برای ساختن ایران عزیز است که به فضل الهی ما شاهد شکل گیری و بسترسازی موضوع تمدن نوین اسلامی باشیم.

وی عنوان کرد: آن چه که ما در چارچوب آیین نامه برگزاری شورای پژوهش به دنبال آن هستیم برگزاری منظم و هدفمند اینگونه جلسات است و در چارچوب مصوبات به دنبال کمک به توسعه ورزش استان هستیم تا با اولویت محوری بتوانیم مسایل را دنبال کنیم.

عزیزی یادآور شد: ما وضعیت آمایش انطباق عملکرد ورزشکاران را با عملکرد ملی پوشان در تیم های مختلف انطباق دادیم تا بر اساس آن شرایط بتوانیم با کمترین هزینه بیشترین توفیقات را به دست بیاوریم و بر همین اساس تمرکز ما بیشتر در رشته های پارا می باشد و آن چه که بیشتر ما به دنبال آن هستیم تاکید بر ایجاد مرکز جامع توسعه استعدادهای افراد دارای توانایی خاص است که امیدواریم توفیقات خوبی در این زمینه کسب شود.

پایان خبر/


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار مرتبط