آماده سازی ارگ کلاه فرهنگی برای استفاده عموم تا عید نوروز ۱۴۰۱
آماده سازی ارگ کلاه فرهنگی برای استفاده عموم تا عید نوروز ۱۴۰۱
  • کدخبر: 6115
  • ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: با تأمین استانداردهای لازم، ارگ کلاه فرهنگی تا عید نوروز ۱۴۰۱ آماده استفاده عموم می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم خاوران، «علیرضا عباس زاده» امروز (۱۸دی) در جلسه بررسی نحوه مدیریت و بهره برداری از ارگ کلاه فرنگی بیرجند، اظهارکرد: پیرو دستور استاندار، تحویل، بهره برداری و مدیریت ارگ کلاه فرنگی به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی واگذار می شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می بایست با تسهیل شرایط بهره برداری مردم از ارگ کلاه فرهنگی و تأمین استانداردهای لازم، زمینه استفاده عموم مردم از این بنای تاریخی را تا عید نوروز ۱۴۰۱ فراهم نماید.

به گفته وی؛ از زمان واگذاری مجموعه، علاوه بر مسئولیت تأمین حفاظت فضا و امنیت مردم، تضمین حفاظت از ساختمان فرمانداری نیز به عهده اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می باشد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی تصریح کرد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید در اولین قدم نسبت به احداث دیوار دور تا دور ارگ کلاه فرهنگی اقدام نماید تا این اثر تاریخی از ساختمان فرمانداری کاملاً جدا شود.

عباس زاده با تأکید بر آغاز کارهای فنی مرمت بنا، ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید با لحاظ تمام مسایل و جوانب امر، برای درب ورودی مجموعه نیز طرحی شکیل و چشم نواز ارائه نماید.

وی تأکید کرد: باید از ظرفیت شهرداری بیرجند نیز در زیباسازی محوطه ارگ استفاه شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی با اشاره به این که  لازمه ادامه حیات هر منطقه، توجه به سرمایه های مادی و معنوی آن است، اظهار داشت: توجه به ارگ کلاه فرنگی به عنوان یکی از سرمایه های ملی و از ظرفیت های فرهنگی و تاریخی استان، حائز اهمیت است.

عباس زاده خاطر نشان کرد: ارگ کلاه فرهنگی نه برای بیرجند بلکه برای استان، نماد هویتی و جزو ظرفیت های فرهنگی است لذا  باید به خوبی مراقبت و نگهداری شود.

وی با تأکید بر این که استفاده از این فضای تاریخی به یک مطالبه عمومی تبدیل شده، ادامه داد: باید به مطالبه عمومی درخصوص بهره مندی از این اثر تاریخی شاخص توجه شده و این مجموعه هر چه زودتر در اختیار  مردم  قرار گیرد.

به گفته وی؛ با توجه به دیدار استاندار با ریاست بنیاد مستضعفان کشور در آینده نزدیک، در خصوص تعیین تکلیف ۲ هزار مترمربع زمین مورد مناقشه با بنیاد  و واگذاری آن به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، رایزنی های لازم صورت خواهد گرفت.

پایان خبر/


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار مرتبط