حبس و مجازات مالی در انتظار شکارچیان «هوبره»
حبس و مجازات مالی در انتظار شکارچیان «هوبره»
  • کدخبر: 5916
  • ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۲

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری شهرستان زیرکوه گفت: به استناد بند الف ماده ۱۳ قانون شکار و صید دارای مجازات سه سال حبس تعزیری و نیز دارای ضرر و زیان ناشی از جرم برای هر قطعه هوبره ۳۰۰ میلیون ریال است و با متخلفین با اشد مجازات برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم خاوران، «جواد عبدالله زاده» امروز (۹ آذر) در گفتگو با رسانه های گروهی در خصوص زنده گیری و شکار هوبره در مناطق مرزی شهرستان زیرکوه اظهار داشت: سودجویان در فصل سرما هر ساله هزاران تله زنده گیری «هوبره» را در دشت های مرزی خراسان جنوبی برای زنده گیری و قاچاق این پرنده کمیاب به کشورهای عربی جا‌گذاری می کنند که این اقدام نسل این پرنده را در معرض نابودی قرار داده است.

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری شهرستان زیرکوه در ادامه بیان کرد: علاقه اعراب کشورهای حاشیه خلیج فارس به شکار «هوبره» سبب شده تا هر ساله افرادی سودجو، مرزنشینان را تحریک به زنده گیری این پرنده کمیاب کنند و متاسفانه سود هنگفت شکار «هوبره» نصیب سودجویان و دلالان در سایه نشسته می شود و افرادی که در روستاها، تحت تاثیر حرف های واسطه ها می شوند به بهاء ناچیزی در غارت این سرمایه های زیستی شریک می شوند.

وی با بیان اینکه اکثر قاچاقچیان دستگیر شده افراد محلی و بومی منطقه بوده اند، افزود: مردم محلی می توانند بهترین همیاران محیط زیست در برخورد با پدیده قاچاق پرندگان و جانوران باشند یقینا باندهای قاچاق «هوبره» در بلندمدت بیشترین ضرر را به زندگی مردم بومی و محلی می رسانند.

عبدالله زاده با تاکید بر اینکه «هوبره» یک حلقه از زنجیره حیات برای حفظ تنوع زیستی در مناطق بیابانی است، ادامه داد: کم شدن پوشش گیاهی در فرایند زنده گیری و افزایش گرد و غبار از دیگر آسیب هایی است که در شکار «هوبره» به مردم بومی و محلی منطقه وارد می شود.

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری شهرستان زیرکوه با اشاره به اینکه زندگی تمام انسان ها به محیط زیست وابسته است، گفت: باید این محیط زیست گران بها را حفظ و حراست کنیم چرا که حیات خود ما به آن وابسته است و اگر به محیط زیست و حیات وحش آسیب برسانیم در واقع به خودمان لطمه زده ایم و هر انسانی بایستی همان اندازه که به محیط خصوصی خود توجه می کند به همان میزان به محیط زیست خود اهمیت دهد.

وی در ادامه تاکید کرد: به منظور حفظ و حراست از این سرمایه خدادادی با هرگونه شکار غیر مجاز و یا تجاوز به حیات وحش که نیز موجب تخریب درخچه های مرتعی از نوع طاق وقیچ می شود بدون اغماض برخود خواهد شد.

رئیس دادگستری شهرستان زیرکوه با بیان اینکه پرنده «هوبره» جزء پرندگان کمیاب و در خطر انقراض است، گفت: به استناد بند الف ماده ۱۳ قانون شکار و صید دارای مجازات سه سال حبس تعزیری و نیز دارای ضرر و زیان ناشی از جرم برای هر قطعه هوبره ۳۰۰ میلیون ریال است و با متخلفین با اشد مجازات برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت.

پایان خبر/


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار مرتبط