۴۱ رزمنده پیشکسوت خراسان جنوبی تجلیل شدند
۴۱ رزمنده پیشکسوت خراسان جنوبی تجلیل شدند
  • کدخبر: 5393
  • ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۱

به نمایندگی از ۶ هزار رزمنده پیشکسوت خراسان جنوبی امروز (۳۰ شهریور) همزمان با چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس از ۴۱ رزمنده استان تجلیل شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم خاوران، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی در مراسم تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت که با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به تجلیل از ۴۱ رزمنده پیشکسوت به نمایندگی از ۶ هزار رزمنده خراسان جنوبی، گفت: برای گرامیداشت هفته دفاع مقدس ۲ هزار برنامه در سطح استان پپیش‌بینی شده است که از این تعداد هزار و ۲۰۰ برنامه توسط سپاه و مابقی با همکاری دیگر سازمان‌ها برنامه ریزی و اجرا می شود.

سرهنگ «غلامرضا فلاحی» با بیان اینکه دفاع مقدس الگوی کامل از اراده و یکپارچگی ملت برای ایستادگی و موفقیت است، افزود: ارتش با کمک سپاه و این دو با یاری بسیج و این سه با همت جهاد سازندگی و در نهایت با در صحنه بودن مردم و فرماندهی امام راحل معجزه قرن را آفریدند.

وی از دیگر برنامه های هفته دفاع مقدس به نواختن زنگ مقاومت در مدارس استان، تجلیل از هزار رزمنده فرهنگی با هدف ترویج فرهنگ دفاع مقدس در استان و… اشاره کرد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی در ادامه با اشاره به نشر و چاپ کتاب در حوزه دفاع مقدس افزود: سال گذشته نگارش ۶۰ عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس، تاریخ شفاهی، زندگی نامه شهدا و … محقق شد و امسال هم نگارش ۶۰ عنوان کتاب دیگر در دستور کار قرار دارد.

سرهنگ فلاحی هزینه اولیه هر کتاب را ۹ و نیم تا ۱۳ میلیون تومان عنوان کرد و یادآور شد: برای نگارش و چاپ این تعداد کتاب بالغ بر یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار مورد نیاز است.

به گفته وی دفاع مقدس با حمایت مردم و دستگاه‌های اجرایی پیش رفته و برای حفظ فرهنگ دفاع مقدس نیاز به کمک های مادی و معنوی همه دستگاه‌های اجرایی و… است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان در بخشی از سخنان خود گریزی به موزه دفاع مقدس زد و گفت: با همکاری و حمایت استانداری کار تثبیت زمین به مساحت ۳۲ هکتار به سرانجام رسید که از این ۳۲ هکتار حدود ۱۸.۵ هکتار روی گسل زلزله قرار دارد و برای فضای سبزمورد استفاده قرار می گیرد.

فلاحی افزود: ۹.۵ هکتار برای ابنیه رو باز، بازسازی مناطق عملیاتی و… و ۳.۷ هکتار هم برای ساخت موزه، سالن آمفی تئاتر، مرکز اسناد، تالار نمایشگاهی و… پیش‌بینی شده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اعتبارات اختصاص یافته به این پروژه از محل اعتبارات ملی را سه و نیم میلیارد تومان، اعتبار توازن استان را ۳ میلیارد و ۲۱۰ میلیون تومان اعلام کرد و یادآور شد: از سه میلیارد تومان اعتبارات ملی بالغ بر یک میلیون تومان با مساعدت نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی اختصاص یافته است.

فلاحی با اشاره به تسطیح اراضی این پروژه با همکاری دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح و… افزود: در بحث تسطیح ۲۴۰ هزار مترمکعب خاک جابه جا شده و اقدامات لازم برای مناقصه و شروع فاز اول برای سه هزار متر مربع در حال اجراست.

وی در ادامه به وجود ۱۴۵شهید گمنام در ۵۷ نقطه استان اشاره کرد و گفت: با مساعدت و حمایت استاندار و فرمانداران ۳۹ یادمان تکمیل شده، ۱۲ یادمان در حال ساخت و برای ۸ نقطه هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

وی در بحث دانشنامه دفاع مقدس یادآور شد: تاکنون از هزار و ۸۶۰ مدخل شناسایی شده بیش از ۷۰۰ مدخل توسط مرکز تأیید شده و با توجه به فعالیت شهرستان ها حدود ۱۰۰(یکصد) تا ۱۲۰ مدخل دیگر به ۷۰۰ مدخل تأیید شده اضافه می شود.

در پایان مراسم از ۴۱رزمنده و پیشکسوت دفاع مقدس به مناسبت چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس تجلیل شد.

پایان خبر/


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار مرتبط