تصمیم قطعی برای اربعین ۱۴۰۰ گرفته نشده ‌است
تصمیم قطعی برای اربعین ۱۴۰۰ گرفته نشده ‌است
  • کدخبر: 4941
  • ۱۶ تیر ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۲

مدیر اربعین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور گفت: هنوز تا این لحظه تصمیم قطعی برای حضور و یا عدم حضور زائران ایران در اربعین ۱۴۰۰ گرفته نشده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم خاوران، «حمید افضلی» امروز(۱۶ تیرماه) در مراسم گردهمایی موکب داران خراسان جنوبی با بیان اینکه جایگاه موکب داری در ایران به‌جایی رسیده که در سخت‌ترین شرایط اجتماعی مسئولان و مردم، نگاه آن‌ها به موکب داران است، گفت: در سیل خوزستان که همه را سردرگم کرده بود، زمانی‌که موکب داران در منطقه حاضر شدند، آرامش در منطقه برقرار شد.

وی با بیان اینکه موکب داران کشور در بحث کرونا و کمک‌های مؤمنانه هم خوش درخشیدند، اظهارداشت: امروز ۲۵۰۰ موکب در سراسر کشور در کمتر از ۱۲ تا ۲۴ ساعت آمادگی دارند تا مشکل اسکان و تغذیه آسیب‌دیدگان در هر حادثه‌ای را برطرف کنند.

 مدیر اربعین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور بزرگ‌ترین سرمایه اصلی هر موکب دار را اعتماد مردم به آنها دانست و افزود: چنانچه اعتماد از موکب دار گرفته شود هیچ کدام از تفسیرها معنی پیدا نخواهد کرد لذا همه موکب داران وظیفه دارند، تمام تلاش خود را در جهت بسط و گسترش اعتماد عمومی مردم بکار گیرند.

افضلی با اشاره به اینکه موکب داران در حوزه کمک‌رسانی به مردم خوزستان و لرستان در زمان سیل خوش درخشیدند، افزود: مقام‌معظم رهبری موکب داری در اربعین را یک عمل صالح ماندگار توصیف کرده‌اند که این برای موکب داران یک نعمت وذخیره دنیوی و اخروی است.

 وی با اشاره به اینکه تا این لحظه هنوز تصمیم قطعی برای اربعین امسال گرفته نشده ‌است، بیان داشت: موضوع حضور زائر از ایران در اربعین حسینی ۱۴۰۰ با توجه به ویروس کرونا، بستگی به تصمیم ستاد اربعین کشور و دولت عراق دارد؛ اما اراده بر این است که امسال زائرین ایرانی به صورت محدود یا نامحدود بودن در اربعین حضور داشته باشند.

مدیر اربعین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور با بیان اینکه امسال تعدادی از موکب داران به طور قطع و یقین در اربعین حضور خواهند داشت، گفت: چنانچه بحث حضور زائران ایرانی باشد که همه موکب‌ها راهی عراق خواهند شد، اما چنانچه شرایط برای اعزام زائران ایرانی فراهم نباشد، تعدادی از موکب‌ها برای خدمت‌رسانی به زائرین سایر کشورها اعزام خواهند شد.

افضلی با اشاره به آب و هوای گرم و خشک عراق در تابستان و از طرفی تقارن اربعین حسینی با فصل گرم سال، گفت: موکب داران امکانات خود را با توجه به شرایط آب‌وهوایی تطبیق دهید.

وی افزود: وزارت بهداشت در حال تدوین یک دستورالعمل برای اربعین است که در صورت تصویب برای استان‌ها ابلاغ خواهد شد.

افضلی اظهارداشت: باید به سمتی برویم که موکب‌های ایرانی و عراقی با هم مشارکتی موکب داری کنند.

پایان خبر/


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار مرتبط