۳ میلیون تن کالا از خراسان جنوبی صادر شد/ افزایش ۹۱۵ درصدی ترانزیت کامیون از مرز ماهیرود
۳ میلیون تن کالا از خراسان جنوبی صادر شد/ افزایش ۹۱۵ درصدی ترانزیت کامیون از مرز ماهیرود
  • کدخبر: 4050
  • ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی گفت: طی ۱۱ ماهه امسال تعداد پنج هزار و ۳۰۹ دستگاه کامیون کالاهایی را از طریق گمرک ماهیرود ترانزیت کرده‌اند که افزایش ۹۱۵ درصدی را نشان می‌دهد.

«حسن رحیمی زاده» در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی نسیم خاوران گفت:در ۱۱ ماهه سال جاری استان مجموع کالای صادراتی خروجی از طریق گمرکات استان از نظر ارزشی ۶۹۹ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۶۰۷ دلار و از نظر وزنی ۲ میلیون و ۹۳۵ هزار و ۴۴۱ تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش ۶۶ درصد و از لحاظ وزن ۱۷ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی ادامه داد: از این میزان صادرات از گمرکات خراسان‌ جنوبی ۱۳۰ میلیون و ۳۶۷ هزار و ۶ دلار مربوط به خراسان‌ جنوبی و ۵۶۹ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۶۰۱ دلار نیز مربوط به کالاهای موضوع ماده ۱۱۶بوده است.

وی گفت: عمده اقلام صادرات قطعی گمرک استان در این مدت شامل صیفی جات، سیمان، روغن سوخت تقطیری، هیدروکربن حاصل از بازیافت خاک های مستعمل رنگ بر، هیدروکربن سبک، مشتقات نفتی، کود، پروفیل، شیشه، ایزوگام، کاشی و سرامیک، گازوئیل، نخود آبگوشتی، نمک و تخم مرغ خوراکی بوده است که به کشور افغانستان، عراق، ترکیه، آذربایجان و تایوان صادر شده است.

واردات کالا به خراسان جنوبی ۷۰ درصد کاهش یافت

رحیمی زاده بیان کرد: از ابتدای امسال تعداد ۲۳ فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش یک میلیون و ۹۷۹ هزار و ۳۵ دلار به وزن ۷۴۶ تن تشکیل شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش ۹۴ درصد و از نظر وزن ۷۰ درصد کاهش را نشان می دهد.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی ادامه داد: عمده اقلام وارداتی به استان را قطعات مربوط به خط تولید کاشی،بذر یونجه، بذر گیاهان دارویی و علوفه و سبزیجات، موز، گوسفند، لوازم یدکی، زغال سنگ شسته نشده و ماسک جراحی تشکیل می دهد که از کشورهای چین و همسایه وارد شده است.

صدور ۹۷ فقره اظهارنامه صادراتی امانات پستی در خراسان جنوبی

وی با بیان اینکه در ۱۱ ماهه امسال ۹۷ فقره اظهارنامه صادراتی امانات پستی به ارزش چهار هزار و ۵۱۶ دلار و به وزن ۴۱۳ کیلوگرم تشکیل شده، عنوان کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش ۱۶درصد افزایش و از نظر وزن ۱۰ درصد کاهش یافته و عمده کالاهای صادر شده از این طریق خشکبار، لوازم بهداشتی، کفش، گوشی همراه بوده است.

رحیمی زاده با اشاره به اینکه در این مدت تعداد ۱۱ فقره اظهارنامه وارداتی امانات پستی تشکیل شده است، افزود: این اظهارنامه ها به ارزش ۲ هزار و ۸۸۷ دلار و به وزن ۴۸ کیلوگرم بوده است.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی بیان کرد: این اظهارنامه ها نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش ۸۱ درصد کاهش و از نظر وزن ۱۳ درصد افزایش داشته است که کشور مقصد و مبدا صادرات و واردات امانات پستی مجارستان، انگلستان، کاندا، آلمان،سنگاپور بوده است.

۱۶۵ هزار تن کالا از گمرک ماهیرود ترانزیت شد
وی با بیان اینکه در ۱۱ماهه امسال برای پنج هزار و ۴۸۹ نفر مسافر ورودی و  پنج هزار و ۸۲۰ نفر مسافر خروجی از گمرک ماهیرود خدمات گمرکی ارائه و تشریفات مسافری امور گمرکی انجام شده، گفت: نسبت به مدت مشابه سال گذشته مسافران ورودی ۷۹ درصد و مسافران خروجی ۷۱ درصد کاهش داشته است. همچنین فرودگاه بیرجند پرواز خارجی نداشته است.

وی به ترانزیت از گمرک ماهیرود اشاره کرد و افزود: طی ۱۱ ماهه امسال تعداد پنج هزار و ۳۰۹ دستگاه کامیون به وزن ۱۶۵ هزار و ۷۱ تن شامل گردو آرکا، کود اوره، پنل خورشیدی، آرد گندم، موتورسیکلت، روغن خوراکی، سیگار، کود شیمیایی، شکر و روغن موتور از کشور اندونزی، چین ، ترکمنستان، هندوستان، امارات، روسیه و ترکیه از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده است.

وی در پایان یادآور شد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد کامیون ۹۱۵ درصد افزایش داشته است.

پایان خبر/


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار مرتبط