پدیده گرد و غبار سالانه ۵۰۵ میلیارد تومانی به خراسان جنوبی خسارت می زند
پدیده گرد و غبار سالانه ۵۰۵ میلیارد تومانی به خراسان جنوبی خسارت می زند
  • کدخبر: 2875
  • ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی گفت: طبق اولین برآورد ملی زیان های اقتصادی ریزگردها؛ این پدیده سالانه ۵۰۵ میلیارد تومانی به خراسان جنوبی خسارت می زند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم خاوران، «حسن اکبری» امروز (۵ آبان ماه) به رسانه های گروهی اعلام کرد: اولین برآورد ملی زیان های اقتصادی ریزگردهای  استان خراسان جنوبی انجام شد.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست کشور، میزان خسارت سالانه گرد و غبار بر منابع زیستی و اقتصادی پنج استان خراسان جنوبی، خوزستان، کرمانشاه، هرمزگان و ایلام را برآورد کرده است، افزود:  بر مبنای این مطالعه می توان آمار مستدل و متقنی از خسارت های ناشی از پدیده گرد و غبار به منابع زیستی و اقتصادی و همچنین بهداشت و سلامت این استان ها برآورد کند.

اکبری تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده در ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار؛ میزان خسارت سالانه گرد و غبار وارده به استان خراسان جنوبی مبلغ ۵۰۵ میلیارد تومان برآورد شده است.

وی با بیان اینکه میزان برآوردها بر اساس قیمت های سال ۱۳۹۷، معادل ۰۲/۱ درصد از کل تولید ناخالص داخلی «GDP» در این استان ها است، بیان کرد: همچنین مهاجرت، کاهش میزان سرمایه گذاری، مشکلات جسمی افزایش میزان مصرف آب، کاهش عمل فتوسنتز در گیاهان و کاهش محصولات زراعی و باغی، خسارت مالی به دامداران، کشاورزان و زنان خانه دار، لغو شدن پروازها و بسته شدن مسیرها و خسارت به شبکه حمل ونقل صنعت برق و تاسیسات نیروگاهی پدیده گرد وغبار در آن  دخیل بوده است.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به اینکه رقم میزان خسارت در صورت کاهش و مهار پدیده گرد و غبار در این مناطق حاصل می شود، گفت: در این شرایط؛ سرمایه گذاری در طرح های مقابله با پدیده گرد و غبار ضروری است.

اکبری با تاکید بر اینکه در صورتی که هیچ اقدامی برای مهار یا کاهش گرد و غبار صورت نگیرد، انتظار می رود هر ساله اقتصاد استان حداقل به اندازه مقادیر برآورد شده، متحمل خسارت شود، گفت: اجتناب از خسارت ها به عنوان منافع اقدامات مقابله ای برای کاهش فراوانی و شدت وقوع گرد و غبار تلقی شود.

وی ادامه داد: همچنین منافع واقعی این اقدامات، تنها محدود به یک سال نخواهد بود؛ بلکه اجتناب از جریان بلندمدتی از خسارت های سالانه خواهد بود که در آینده و در صورت عدم اقدام برای کاهش خسارت ها بر اقتصاد این استان ها تحمیل خواهد شد.

اکبری در پایان با بیان این مطلب که چنانچه با انجام اقدامات موثر بتوان گرد و غبار را به طور کامل مهار یا تا سطح قابل توجهی کاهش داد، رفاه اقتصادی جامعه این استان بهبود می یابد، گفت:  امیدواریم که نتایج این بررسی ها زمینه ایجاد انگیزه مثبت در مسئولان و کارشناسان مرتبط با موضوع به منظور مدیریت و سازگاری با پدیده گرد وغبار در کشور و استان را فراهم کند.

پایان خبر/


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار مرتبط